Gönderen Konu: Höristik (Zihinsel Kısa Yollar)  (Okunma sayısı 1720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nymph

• [Sweet Plus]
  • *
  • 959
Höristik (Zihinsel Kısa Yollar)
« : 13 Ağustos 2010, 16:12:08 »

Höristik'in kelime kökü Yunanca'da "buldum" anlamına gelen " heurisko "dan geliyor. Bir psikoloji terimi olaraksa karar verme ya da sorunlarla başa çıkma süreçlerimizde kullandığımız zihinsel kısa yollar anlamı taşıyor. Şöyle ki, karmaşık sorunlarla karşılaştığımızda ya da elimizde yeterli bir bilgi olmadığında evrimsel işleyişlerle şekillenegelmiş ya da deneyimlerle edinilmiş bu zihinsel kuralları kullanarak bir çözüm yolu ya da anlayış geliştirmeye çalışıyoruz.

Örneğin daha önceden adını duymadığımız bir ürün eğer ki fiyat olarak diğerlerinden daha yüksekse, elimizde o ürüne dair başka herhangi bir bilgi olmadığından onun daha kaliteli olduğu yargısına varıyoruz. Kalitesine yönelik yaptığımız bu çıkarımdan dolayı tüketici olarak adını hiç duymamış olmamıza rağmen o ürünü satın alma davranışı gösterebiliyoruz.

Problemleri aşmada hız ve kolaylık sağlayan bu zihinsel kısa yollar kimi zamansa hatalı sonuçlara varmamıza neden olabiliyor:

Sizce bu hayvanlardan hangisinin bir gün içinde uykuya ayırdığı vakit daha fazladır? Sağ resimdeki yakalı hayvanı tanımadığımız için muhtemelen bu soruya yanıtımız "kedi" olacaktır. Bu yanıtı verirken kullandığımız kısa yol, kediyi uykuyu seven bir hayvan olarak biliyor oluşumuza dayanıyor. Ancak kediler günde 14,5 saat uyurlarken sağ resimdeki yakalı hayvanlar günün 20 saatini uykuda geçiriyor. Diğer bir deyişle, kullandığımız zihinsel kısa yollar bizleri her zaman doğru yöne yönlendirmeyebiliyor.

kaynak: biltek.tubitak.gov.tr
Draco dormiens nunquam titillandus. *Hacettepe University Biology Department*

Çevrimdışı Ewa.The

• [Yolcu]
  • *
  • 67
Ynt: Höristik (Zihinsel Kısa Yollar)
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2010, 13:12:59 »
İlginç ama doğru :)

En iyiler genellikle
intihar ederler
sadece kaçmak için
ve o geride kalanlar
asla tam olarak anlayamazlar
neden biri
onlardan kaçmak istesin ki..!   

Çevrimdışı Sadistica

• [SSK]
  • 8005
  • Allelopati
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2010, 23:19:21 »
iyimiş; kendimizi sorgulamayı sevmeyiz, herkes kendini sorgulasın
makable şamil uygulanamaz kalbe butlan sayılır.
"Said H."

Çevrimdışı dark_angel

• [Sweet]
  • *
  • 684
  • Öyle işte.
« Yanıtla #3 : 22 Ağustos 2010, 13:25:19 »
sağdaki hayvanı kualaya benzettim . o yuzden sağdaki dedim . ama evet o hayvan hakkında bi fikrim olmasaydı kedi diyebilirdim. iyi düşünüp fevri kararlar vermemek gerekir .
Bu şapkadan tavşan çıkmaz.